Péče o tlapičky

Péče

Nehtovou modeláží získáváte nádherné nehtíky, ale pravidelným broušení, odlakováním a samotnými modelovacími materiály se přírodní nehty zeslabují a vysušují. Nezbytnou součástí péče o nehty je ošetřování kůžičky kolem nehtů a pokožky rukou. Nedovolte, aby vaše ruce a kůžička byly suché. Zabráníte tak nepříjemným bolestivým záděrkám a Vaše nehty budou mít dostatek živin pro správný růst. Pokud by jste kůžičku neošetřovali, nehty slábnou, ztrácí svoji pevnost, lesk, objeví se rýhy na nehtech. Každý den si do kůžičky kápněte nehtový olej nebo krém určený pro ošetření rukou, který vaše ruce i nehty promastí i dodá vláhu.

Nezapomeňte i na dostatečný příjem tekutin. Nehty stejně jako vaše pleť potřebují, aby jste si jim věnovala.

 

Jak na čisté a bílé nehty?

Ať máte přírodní nebo umělé nehty nažloutlé, zašedlé z vrchu nebo zespoda, namočte si ruce na pár minut do teplé vody. Zbavte se veškerých nečistot zpod nehtu a nakapejte na nehty trošku citronové šťávy, stačí i vymačkaný citron se zbytkem dužniny, potřete ruce i nehty, nechte působit a ruce opláchněte a ošetřete krémem a nehtovým olejíčkem.

 

Tvary

SQUARE - Asi nejčastěji používaný tvar nehtů. Tvoří se v různých délkách, s možností rozmanitého zdobení nebo klasické francouzské modeláže. Tvoří se z akrylu i z gelu, na nehtové tipy nebo šablonou.

SQUOVAL - Nehty se z tvaru Square ještě dále pilují tak, že se zakulatí strany.

EDGE - Základní tvar nehtu je do oválku, u horního konce nehtu do špičky jako u vajíčka ( nehty připomínají tvar mandle ) , oblíbené jsou Edge i se skosenými stranami a s náznakem stříšky na horním obloukovém tvaru nehtu, která pokračuje až na konec volného okraje.

STILETTO - Jde o dlouhý tvar nehtu do špičky, bohaté zdobení nebo malování, tvoří se akrylem i gelem na šablonu nebo na nehtové tipy upravené do tohoto tvaru. Tato modeláž je časově náročnější. Z vlastní zkušenosti (poznámka správce webu) doporučuji raději akrylovou techniku, nehty jsou pevnější i při větší délce cca 3,5 - 5cm jsou odolné a dobře drží.

CROSS, ŠIKMÉ - Šikmý tvar více vynikne na delších nehtech, materiál lze použít jakýkoliv, základem pro vytvoření Cross je výchozí tvar Square.

Historie

Patnáct tisíc let před Kristem používal pračlověk kameny a mušle nejen na stavbu obydlí nebo na přípravu jídla. Malé hrubé mušle posloužily k tvarování nehtů a lávové kameny (známé pod pojmem pemza) k vyhlazení tvrdé kůže na rukou i nohou.

Manikúra vytvořená pomocí ozdob z plátků zlata objevená v královských hrobkách jižní Babylónie pochází z doby 3 200 let př.n.l. Alexandr Veliký píše o Ženách ze Středního Východu barvících si nehty henou a o indických ženách používajících měděně-červenou pryskyřičnou látku získávanou z výměšků hmyzu.

Egyptská královna Kleopatra nedala dopustit na hennu, aby docílila svých terakotových nehtů. Henna byla vhodným "líčidlem" rukou až do 17. století, pak vynalezly ženy v Orientu mnohem rafinovanější způsob. Do nehtového lůžka vstřikovaly organická barviva, aby jim již přímo rostly kolorované nehty.

Rok 1917 byl pro barevné nehty rokem vskutku revolučním - představil se první tekutý růžový lak.

A od roku 1920 jste si mohly barevné laky na nehty zakoupit v drogériích i lékárnám na celém světě.

Legenda moderní manikúry se zrodila ve Francii 18. století díky dnes prostému odstranění záděry, které si "objednal" francouzský král Ludvík XV. Doktor Sitts vytvořil péči o ruce s použitím pomerančového dřívka přejatého z dentálních nástrojů.

Komercializace péče o ruce se rozmohla na přelomu 19. a 20. století. Ženám se dostávají jednoduché i luxusní sady k péči o nehty prodávané v drogeriích. Sady obsahovaly leštící pudr, leštěnku, kelímek s krémem na ruce a pomerančové dřívko.

Jak zájem o péči o ruce vzkvétal, produkty byly vylepšovány přidáním lesku na nehty, čímž se celkový vzhled rukou zkrášlil. První laky na trhu byly ve formě pasty, ta se nanášela na nehty a poté leštila. Obliba délky nehtů byla vždy řízena a určována pouze kulturou, zdaleka ne časem.

Za vlády čínské dynastie Ming (1368 - 1644) si šlechtičny na znamení toho, že nemusejí manuálně pracovat, nechávaly růst nehty až do délky 25 centimetrů. Ženy ve starověké Číně si k zesílení nalepovaly na vlastní nehty rýžový papír.

"Juliette manicure", která se z Francie dostala do USA v roce 1930, přikládala na povrch nehtu pláténko nebo papír z čajového sáčku a fixovala jej silným nánosem laku. Než se v roce 1980 objevil takzvaný "fiber glass", manikérky upřednostňovaly hedvábí a plátěné obaly před papírem, jelikož držely lépe. Od 50. let minulého století se péče o nehty stala běžnou součástí Ženského zkrášlování. Ženy vytvářely nehtové tipy povětšinou z jakýchkoli tuhých materiálů. Řada profesionálních manikérek té doby používala části skutečných nehtů na prodloužení konců nehtů svých klientek. "Nástavce" se přilepovaly a potahovaly papírem. Legenda praví, že jeden dentista docela náhodně odstartoval nehtový průmysl tak, že zamaskoval akrylovým dentálním přípravkem okousané nehty své ženy.

Psal se rok 1960, když chemici začali prodávat akryl manikérkám a nehtový průmysl vstoupil do dnes už vyjetých kolejí. Akryly rozjely nehtový průmysl 60. a 70. let 20. století nabídkou dlouhých a silných nehtů všem milovníkům módy. Od 80. let nastal průmyslový boom. Nové akrylové nehty měly i své stinné stránky, za nimiž stála klíčová ingredience, tzv. methyl metakrylát - nehty byla příliš tvrdé, což je skvělá kvalita pro zuby, ale nebezpečný moment pro umělé nehty. Navíc aplikační proces nevábně voněl a manikérské salony tak byly místem k nepřežití pro zákazníky i nehtové designérky. Na konci 70. let tento materiál nahradil ethyl metakrylát, flexibilnější materiál, jenž při práci tolik nezatěžoval vzduch. Na začátku 80. let stále panovala nespokojenost se zápachem akrylových materiálů, hledaly se proto nové alternativy. A výsledek?

Gely. Měly ovšem tvrdý start, bylo těžké s nimi pracovat a celkově vykazovaly nízkou kvalitu. Proto příliš nezaujaly. Až počátkem 90. let vylepšená technologie vrátila UV gelový systém zpět do hry. Klasika v podobě tmavých laků na nehtech. Doba 90. let přinesla revoluci i pro akryly. Na konci 90. let akrylové šílenství předešlých dvou desetiletí pominulo, gely se těšily rostoucí popularitě, přírodní manikúra ovlivněná vzkvétajícím lázeňstvím zastínila umělou péči a dostala se na výsluní módy. Nová "spa" manikúra a servis na úrovni, za které jsou klienti ochotni platit i vysoké částky.

Rozmazlování klientů v podobě stále se vylepšujících pedikérských služeb i běžně vyhledávaná kosmetická péče o pleť otevírají do budoucna před nehtovým průmyslem slibné horizonty.